#Neklusē - kā tas radās?
2018.gadā septembrī #Neklusē līdzdibinātājas Marika Andžāne, Laura Noor un Julia Kurganovich pievienojās sociālai iniciatīvai Global Shapers Riga Hub. Sākumā Marika, Laura un Julia vēlējās izveidot sociālu projektu, kura mērķis būtu uzlabot izglītības kvalitāti Latvijā.
Marika, Laura un Julia tikās ar vecākiem, skolēniem, skolotājiem, organizāciju pārstāvjiem, kas strādā izglītības jomā. Bieži izskanēja, ka izglītības kvalitāte ir svarīga, taču tikpat svarīga ir skolēnu “reālā dzīve”. Dažādības nepieņemšana, atstumšana, pāridarīšana, tika minētas kā uzlabojamās jomas. Aizvien biežāk skolēniem ir trauksme, depresija un citas mentālās veselības problēmas.
Marika, Laura un Julia uzzināja, ka 2015.gada OECD pētījumā Latvija bija 2.vietā pēc mobinga rādītājiem – katrs trešais skolēns Latvijā cieš no mobinga. Kādi risinājumi ir pieejami skolēniem mobinga situācijā? Klātienes saruna ar vecākiem, skolotāju, psihologu vai zvanīšana Uzticības tālrunim (116 111) vai Valsts Policijai (110).
Dati liecināja, ka skolēni Latvijā reti meklē palīdzību mobinga situācijā. Marika, Laura un Julia analizēja, kādi risinājumi ir citās valstīs. Igaunijā, Skandināvijā u.c. valstīs Eiropas valstīs. Citās valstīs skolās tiek veiktas apmācības, lai veiktu mobinga prevenciju, kā arī ir mobilās lietotnes, caur kurām skolēni var ziņot par pāridarījumu un saņemt palīdzību. Skolās, kurās ir ieviestas apmācības un mobilās lietotnes, mobinga līmenis samazinās par 10% gada laikā.
Cik izmaksātu šādu apmācību un mobilās lietotnes ieviešana visās Latvijas skolās? 0.5 miljonu EUR gadā. 2019.gada sākumā tiekoties ar ministrijām un saprotot, ka valsts budžets ir ierobežots. Marika, Laura un Julia izlēma, ka ir jāveido sociālais projekts #Neklusē, kura ietvaros jāizstrādā mobilo lietotni, apmācības un apzinātības kampaņu, lai mazinātu mobinga līmeni Latvijā.