Publikācija IR: “Kad skolā klusēt nedrīkst”

Publikācija IR: “Kad skolā klusēt nedrīkst”

#Neklusē līdzdibinātāja Laura Noor sarunā ar žurnāla IR.lv žurnālisti Gunitu Nagli dalījās par to, kas ir neklusē, kā tas radās un mūsu veiktā 2019.gada pētījuma datiem, kā arī par citu valsti pieredzi:

“Pētot risinājumus citur pasaulē, viņas atklāja, ka Zviedrijā bērni telefonā var lejupielādēt lietotni Speak Up!, ar kuru ziņo par mobingu un var saņemt palīdzību. Somijā, Igaunijā, Nīderlandē un Velsā jau vairākus gadus sekmīgi darbojas Turku Universitātē izstrādāta KiVa programma, kura monitorē riska faktorus skolās. Programmā ir gan jauniešu lekcijas un tiešsaistes spēles, gan rīcības plāns, kā strādāt ar bērniem un pusaudžiem, kuri ir bijuši iesaistīti mobingā. Piemēram, ja klasē apceļ kādu bērnu, daži viņa klasesbiedri saņem izaicinājumu jaunieti atbalstīt un panākt, lai viņam vairs nav jāpiedzīvo pazemojums. Somijā ar šīs programmas palīdzību deviņu gadu laikā mobingā cietušo bērnu skaits samazinājās no 16% līdz 4%.

«Bet problēma ir tāda — ja gribētu Latvijā ieviest Speak Up! vai KiVa, tas mums gada laikā izmaksātu vairāk nekā pusmiljonu eiro,» saka Laura. «Bet Latvijā mobings ir tabu tēma, tātad, visticamāk, neviens nebūs gatavs maksāt tādu naudu.» ”

Lasi visu interviju šeit.