OECD PISA pētījums

Ja iepriekš Latvija bija otrajā vietā, tad šogad izsmiešanas un fizisku pāridarījumu ziņā skolas vidē Latvija ieņem līderes pozīcijas. OECD PISA starptautiski ietekmīgais pētījums apstiprina jau zināmos arī citu pētījumu rezultātus, ka esam arī līderi pusaudžu paškaitējuma ziņā – pašnāvību un atkarību izraisošu vielu lietošanā.

Pusaudžu resursu centra vadītājs Nils Konstantinovs uzskata – tas norāda uz pusaudžu stresa līmeni. Pusaudži ir agresīvi, jo vide to pieļauj, nav apstākļu, kas agresiju kontrolētu vai bremzētu. Lai to mainītu, sākotnēji būtu jāmainās skolas vadības attieksmei.

“Visi pierādījumi liecina, ka strādā tikai tad, ja mainās visa skolas sistēma, sākot ar pašu administrācijas attieksmi, vadības attieksmi, skolotāju attieksmi. Ar atsevišķiem skolēniem runājot, diemžēl šādas lietas nevarēs mainīt. Tas, ko var runāt ar atsevišķo skolēnu, – ne tik daudz runāt par agresiju, jo tās ir sekas, bet runāt par viņa fizisko, mentālo veselību vispār – kā viņš tiek galā ar stresu. Cik daudz stresa šobrīd ir viņam,” pauda Konstantinovs.

“Šī nav vienkārša lieta. Mēs runāsim ar skolu direktoriem. Šeit mums ir jāsaņemas, jo skolēni, kuriem nodara pāri, kavē mācības daudz, kavējumu ir padaudz. Viņiem ir zemāki sasniegumi šajos PISA testos, bet ne tikai tur. Viņi jūtas nomākti, nejūt piederību skolai,” norādīja Latvijas Universitātes un pētniecības institūta vadošais pētnieks Andris Kangro.

Lasi vairāk: lsm.lv
PISA 2018.gada pētījuma rezultāti pieejami šeit.