Kas ir mobings?

Kā atpazīt mobingu?

Lai arī reizēm mēs visi kādu esam apsaukājuši vai nodarījuši otram pāri, mobings atšķiras no parasta strīda vai kautiņa.

Mobings ir tad, ja otram dara pāri:

Speciāli. Nejauši izcēlusies sadursme skolas gaitenī nav mobings. Bet, ja kāds tiek īpaši izraudzīts tādēļ, ka ir vājāks vai citādi atšķirīgs, gaidīts pēc skolas, izsekots uz ielas vai apsmiets klases WhatsApp sarakstē, tad tas ir mobings.

Ilgstoši. Viens kautiņš vai viens slikts komentārs pie Instagram bildes nav mobings. Bet ja kādu aizskar, kaitina vai citādi dara pāri dienu no dienas vai varbūt pat mēnešus, tad tas ir mobings.

Nelīdzvērtīgi. Ja divi sportiski puiši mēģina noskaidrot, kurš spēcīgāks, tad tas nav mobings. Ja kādam cīņā nav iespējas pretoties vai arī, ja apsmiets tiek vienmēr tikai viens un tas pats cilvēks, tad tas ir mobings.

Kādas ir mobinga sekas?

Mobings parasti atstāj ļoti sliktu ietekmi uz fizisko un mentālo veselību visiem iesaistītajiem – cietušajiem, pāridarītājiem un vērotājiem.

Ja Tev tiek darīts pāri – Tu vari izjust fiziskas sāpes un gūt ievainojumus. Bieži vari justies izmisis, vientuļš, bezspēcīgs. Ja mobings notiek klasē, tad Tev var rasties bailes vai riebums iet uz skolu. Savukārt, ja mobingu piedzīvo internetā, tad, iespējams, Tevi pārņem sajūta, ka Tev nekur nav droši un visur būsi pakļauts izsmiešanai.

Ja Tu dari pāri – pat ja cīņā esi uzvarētājs, tad ilgtermiņā Tu daudz vairāk zaudēsi. Tiem, kas aktīvi veic mobingu pret citiem, ir daudz lielāks risks piedzīvot mentālās veselības problēmas – depresiju, trauksmi, dažādas atkarības.

Ja Tavā klasē notiek mobings – pat ja tajā nepiedalies, Tu vari izjust spriedzi, trauksmi un nepatīkamo atmosfēru. Klasēs, kurās notiek mobings, visiem skolēniem bieži vidējās atzīmes ir zemākas un lielāka nepatika pret mācībām.

Atceries, ka viens un tas pats cilvēks var nokļūt dažādās lomās – dažreiz viņš var darīt pāri citiem, bet dažreiz pats kļūt par upuri. Tādēļ svarīgi darīt visu, lai mobings nenotiktu vispār!

Ko darīt, ja man dara pāri?

Ja Tu ciet no mobinga, tad visticamāk bieži jūties nomākts, noskumis varbūt pat izmisis, nesaprasts un ļoti vientuļš. Latvijas skolās mobings ir ļoti izplatīts – aptuveni 1 no 3 Taviem vienaudžiem ir ar to saskāries. Tas nozīmē, ka Tu šajās grūtības neesi viens. 

Šeit ir vienkārša shēma, kas ļaus Tev ātri un droši tikt galā ar šo situāciju vai saņemt palīdzību. Pats galvenais – Tev jārīkojas ASAP!

A – Atpazīsti!

Lai atpazītu mobingu, atbildi uz jautājumiem:

  • Vai Tev viens vai vairāki klasesbiedri vai citi pusaudži regulāri dara pāri?
  • Vai tā dēļ Tu izjūti fiziskas sāpes vai emocionālu diskomfortu – skumjas, kaunu, nepatiku, pazemojumu?
  • Vai viņi turpina to darīt pēc tam, kad esi skaidri pateicis STOP! vai lūdzis viņus pārstāt?

Ja atbildes ir , tad visticamāk Tu ciet no mobinga.

S – Saki! 

Svarīgi ir neklusēt un runāt par mobingu! Pasaki saviem pāridarītājiem, ka Tev tas nepatīk un Tu ar to nesamierināsies. Noteikti pasaki to arī kādam pieaugušajam, kuram vari uzticēties – tas palielinās iespēju, ka saņemsi palīdzību. Lai saprastu, kuram izstāstīt par mobingu, atbildi uz šiem jautājumiem:

  • Kuram Tu vari uzticēties? Varbūt tas ir kāds no vecākiem, sporta treneris, kāds radinieks vai Tavs labākais draugs.
  • Kuram pieaugušajam skolā es varu uzticēties? Tas var būt psihologs, sociālais pedagogs vai kāds skolotājs – viņi ir profesionāli sagatavoti palīdzēt Tev šādās situācijās.
  • Kam es varu zvanīt vai nosūtīt ziņu, ja man apkārt nav neviena pieaugušā, kuram es uzticētos? Ko darīt, ja man draud briesmas vai man draud nodarīt pāri, ja es kādam izstāstīšu? Atceries – ar #Neklusē lietotni Tu vari konfidenciāli sazināties ar speciālistiem vai uzrakstīt viņiem ziņu WhatsApp.

A – Aktivizē!

Kad esi kādam pateicis par mobingu, laiks aktivizēt visas savas iespējas, lai to izbeigtu! Atceries, tieši Tu esi tas cilvēks, kurš šajā brīdī var darīt visvairāk. Dažas no palīdzības iespējām, kuras Tu vari aktivizēt:

  • Aiziet pie pieaugušā, kuram uzticies, un kopā izstrādāt rīcības plānu.
  • Iesaistīt savu ģimeni.
  • Izstāstīt par šo draugiem, lai kopā domātu risinājumus.
  • Aiziet pie psihologa vai cita mentālās veselības speciālista, kas Tev palīdzēs tikt galā ar trauksmi un bailēm.
  • Meklēt informāciju internetā.
  • Ziņot par situāciju caur #Neklusē mobilo lietotni.
  • Zvanīt psihologam: Uzticības tālrunis 116111 
  • Rakstīt psihologam whatsapp: Pusaudžu resursu centrs +371 29164747
  • Ziņot par pārkāpumu internetā: https://drossinternets.lv/
  • Zvanīt: Valsts Policija 110

P – Palīdzi! 

Tu esi cietis no mobinga un noteikti būs cilvēki, kas būs gatavi un varēs Tev palīdzēt! Tev tikai jārīkojas ASAP! Taču arī Tu pats vari palīdzēt gan sev, gan citiem.

Palīdzi pats sev – esi godīgs un atklāts pret speciālistiem, kas centīsies Tev palīdzēt. Neslēp neko no notikušā. Necenties pasargāt citus, ja viņi ir darījuši Tev pāri. Tas tikai radīs Tev risku nokļūt tajā pašā situācijā. Nebaidies pieprasīt to, kas Tev pienākas – drošību un cieņu.

Palīdzi citiem – liela iespēja, ka arī citi jaunieši Tev apkārt cieš no mobinga. Pastāsti viņiem, ko esi uzzinājis. Dalies ar savām sajūtām un pieredzi – sarunās vai internetā. Palīdzi arī citiem atrast palīdzību. Jo vairāk cilvēku sapratīs, kādu ļaunumu nodara mobings, jo ātrāk mēs varēsim to izbeigt!

Kā es varu palīdzēt?

Vai zināji, ka mobings negatīvi ietekmē ne tikai tos, kam dara pāri, bet arī visus apkārtējos? Ja Tavā klasē notiek mobings, tad arī Tev, visticamāk, ir lielāka iespēja saskarties ar dažādām problēmām – sliktākām atzīmēm, mentālās veselības grūtībām, trauksmi, sliktu noskaņojumu vai nomāktu garastāvokli. Tādēļ Tev noteikti nevajadzētu klusēt.

Ja redzi savā klasē vai skolā mobingu, rīkojies ASAP!

A – Atpazīsti!

Ne katrs klasesbiedru strīds vai kautiņš liecina par mobingu. Padomā, vai Tavā klasē ir kāds, kuram tiek darīts pāri regulāri. Vai kāds vienmēr nokļūst upura lomā, jo ir citādāks vai atšķirīgs? Varbūt Tu zini kādu, kurš klasesbiedru dēļ kļuvis nomākts, sācis kavēt skolu, pastiprināti lietot narkotiskās vielas vai arī runā par pašnāvību un ir darījis sev pāri? Tās visas ir mobinga pazīmes – atpazīsti un neklusē!

S – Saki!

Svarīgi ir neklusēt un runāt par mobingu! Runā ar to, kuram tiek darīts pāri. Pasaki, ka Tu redzi, kas ar viņu notiek un Tev nav vienalga. Varbūt vari pateikt pāridarītājam, ka Tev nešķiet OK tas, ko viņš dara. Atrodi arī kādu pieaugušo, kam vari par šo situāciju uzticēties.

A – Aktivizē!

Lai pārtrauktu mobingu, nepieciešams aktivizēt visus spēkus. Izdomājiet kopā ar klasesbiedriem, kā jūs varat paust savu attieksmi. Ja redzi mobingu sociālajos tīklos, paud savu viedokli un aktivizē arī pārējos neklusēt. Izdomā, kā rīkosies un kam uzticēsies, ja nonāksi līdzīgā situācijā – aktivizē pats savu drošības tīklu!

Ja nepieciešams atbalsts:

P – Palīdzi!

Lai cik maza loma Tev būtu mobingā, tieši Tu vari sniegt lielāko palīdzību. Un atceries – tā var izglābt kādam dzīvi vai pat dzīvību! Palīdzēt Tu vari, runājot, iedrošinot, atbalstot un paužot savu attieksmi. Tāpat arī Tu vari ieteikt speciālistus, pie kā cietušais var vērsties. Bieži lielākā palīdzība ir nepalikt malā un neklusēt, un vienkārši aprunāties.

Kādas sekas ir manai rīcībai?

Mobings ietekmē gan cietušā, gan pāridarītāja mentālo veselību. Turklāt, darot kādam pāri, Tu vari apdraudēt arī otra cilvēka fizisko veselību un pat dzīvību. 

Varbūt esi iesaistījies mobingā, jo tā dara pārējie klasesbiedri? Iespējams, piedalies kāda apsmiešanā bez īpaša iemesla, jo neesi par to aizdomājies. Varbūt Tu mobingo citus, jo Tev patīk līdera loma un nezini, kā citādāk izcelties. Tāpat daudzi Tavi vienaudži, kuri ņirgājas par citiem, ir sastapušies ar problēmām mājās vai skolā, ar kurām viņi citādi neprot tikt galā. Šīs problēmas var izpausties arī kā mentālās veselības grūtības – piemēram, trauksme, depresija, nomāktība, piedzīvoti pāridarījumi vai zems pašvērtējums. Vēl citi ir atzinuši, ka viņi ņirgājas par kādu, jo šis cilvēks viņos izraisa spēcīgas emocijas vai dusmas. Lai kāds arī nebūtu iemesls, kādēļ esi to darījis līdz šim, ņirgāšanās par otru nekad nebūs risinājums – Tev ir nepieciešams to izbeigt! Lai to izdarītu un pasargātu gan sevi, gan citus, rīkojies ASAP:

A – Atpazīsti!

Reizēm jaunieši nodarbojas ar mobingu, paši to neapzinoties. Uzdod sev jautājumus: 

  • Vai es regulāri daru kādam pāri? 
  • Vai es kopā ar citiem esmu iesaistījies kāda klasesbiedra pazemošanā? 
  • Vai daru lietas citiem, kuras tiem sagādā sāpes vai nepatiku?

S – Saki!

Ir svarīgi pateikt pirmo vārdu. Ja mobingu veicat grupā kopā ar citiem, Tu vari pateikt: Nevajag! Ja esi nodarījis kādam pāri, vari viņam atvainoties. Vari arī pateikt pārējiem klasesbiedriem, ka pazemot vājāko Tev vairs neliekas nekas normāls. Apkārtējie novērtēs, ja Tu uzņemsies līdera lomu un izbeigsi mobingu.

A – Aktivizē!

Ja esi bijis iesaistīts mobingā, iespējams, Tev pašam arī ir nepieciešams atbalsts. Varbūt Tev ir kādas grūtības mājās, ar kurām pats netiec galā? Iespējams, nejūties droši par sevi vai nezini, kā citādi skolā iegūt uzmanību un draugus? Aktivizē pats savu atbalstu – atrodi kādu, kurš Tev var ar šīm lietām palīdzēt! Daudzi speciālisti – piem., psihologs vai psihoterapeits – palīdzību sniedz konfidenciāli. Tu vienmēr vari piezvanīt vai uzrakstīt anonīmu ziņu. Varbūt vari izrunāties ar kādu pieaugušo, kam uzticies?

Ja nepieciešams atbalsts:

P – Palīdzi!

Kad esi ticis galā ar lietām un apstākļiem, kas Tev pašam lika nodarboties ar mobingu, Tu vari palīdzēt arī citiem! Tavos spēkos ir apturēt mobingu klasē. Tāpat arī Tu vari palīdzēt tiem, kuriem dara pāri. Vislabāk palīdzēt Tu vari runājot un izsakot savu viedokli! Dalies ar savu pieredzi un runā ar citiem. Bet, ja jūti, ka pats netiksi galā – iesaki speciālistus vai citus pieaugušos, pie kuriem vērsties. Un pats galvenais – neklusē, kad redzi mobingu!